Nadměrné pocení nohou

Nadměrné pocení nohou

Nadměrné pocení nohou, strašák, který lze zvládnout

Známe řešení, které dosahuje vysoké úspěšnosti. Chcete se přidat k lidem, kteří zvládli pocení nohou také? Potí se Vám nadměrně nohy? Vaše chodidla jsou cítit nepříjemným zápachem, který je způsoben pocením nohou? Potřebujete konečně nějaké řešení, co Vaše nohy bude účinně chránit, i po celém dni chození v uzavřených botách? Zkoušeli jste řadu přípravků, ale nikdy výsledek nebyl takový, jaký jste si přáli? Pocení nohou není něco, co by se nedalo zvládnout, vyžaduje však trochu péče, vhodné přípravky a výsledky se velmi brzy dostaví.

nadměrné pocení na nohou

Jak je to s nadměrným pocením nohou?

Nadměrné pocení nohou se nazývá hyperhidróza. Je častější u mužů než u žen a častěji u mladých dospělých než starších dospělých. Všeobecně však nadměrné pocení nohou trápí mnoho lidí. Lidé, jejichž nohy se nadměrně potí, mají také často problémy s nadměrným pocením dlaní. Podle International Hyperhidrosis Society trpí více jak 3% populace hyperhidrózou a to jsou jen přibližné statistiky, samotné procento je mnohem vyšší, jelikož se s tímto problémem nikdo nechce svěřovat, což je pochopitelné.

 

Nadměrné pocení nohou – příčiny vzniku?

Nadměrné pocení nohou se zdá být dědičným problémem. Nikdo přesně neví, proč k tomu dochází, ale zdá se, že lidé, kteří se nadměrně potí, mají jinou „nastavenou hodnotu“ než ostatní. Většina lidí se potí, když je venku, nebo když sportují, podávají nějaký fyzický výkon. Zkrátka dochází k zahřátí a tělo na to reaguje pocením, aby se zchladilo. Avšak lidé s hyperhidrózou (nadměrným pocením) se potí velmi a nepřetržitě, dokonce i když jsou v klidu. To bývá pro dotyčné osoby vždy velký psychický nápor a jejich život nemusí být v tomto ohledu lehký.

nadměrné pocení nohou pomoc

 

Nadměrné pocení nohou – jaké jsou příznaky?

Nejviditelnějším příznakem hyperhidrózy jsou nohy, které se nadměrně potí. Někteří lidé se potí natolik, že jejich nohy jsou doslova mokré a „kloužou v botách“. Nohy mohou mít také bělavý, mokrý vzhled; někdy jsou také přítomny infekce nohou. (Neustálá vlhkost rozkládá kůži a umožňuje usazení infekce.) Zápach chodidla je běžný a nevyhýbá se ani lidem, kteří běžně s pocením nohou nemají žádné větší problémy. Osoby trpící nadměrným pocením mohou také trpět emočním stresem a strachem, pokud jde o zápach nohou. Toto se lehce píše, ale hůře se s tím žije a vyrovnává. Úzkost a sociální izolace související s pocením mohou být zvláště závažné u dospívajících s plantární hyperhidrózou.

„Slyšeli jste to snad 1000x, základem je nezbytná domácí péče o vaše chodidla a to pravidelně.“

Ano, nezbytná je dobrá hygiena chodidel. Situaci s nadměrným pocením nohou to sice plně nevyřeší, ale stav nezhoršuje a spíše drobně zlepší. Umývejte si nohy denně antibakteriálním mýdlem; ujistěte se, že se umýváte také mezi prsty, kde se často drží bakterie způsobující rozklad potu. Důkladně osušujte chodidla, protože když nohy zůstanou lehce mokré a Vy si na ně nasadíte ponožky či pantofle, bakterie se poměrně rychle dokáží zregenerovat a způsobovat Vám další nesnáze ohledně pocení a zápachu nohou.

Na nohy používejte kvalitní prášek, nejlépe pak pudr. O jednom výborném víme a doporučujeme ho i Vám. Noste ponožky pro odvod z přírodních nebo akrylových vláken, které odvádějí vlhkost od nohou místo toho, aby ji zachytávaly. Některé syntetické směsi jsou navrženy tak, aby odváděly vlhkost od pokožky a snažily se udržet nohy v suchu. 100% bavlněné ponožky sice absorbují vlhkost, ale pokud následně dochází ke kontaktu s pokožku, bakterie na sebe nenechají dlouho čekat, navíc často vedou k tvorbě puchýřů, proto je třeba se jim vyhnout, pokud Vás trápí nadměrné pocení nohou.

nadměrné pocení nohou sportování co s tím

 

Je také dobré změnit ponožky během dne. Ukládejte si do školy nebo v práci další ponožky a během pondělí si vyměňte ponožky. Toto může být dosti náročné a komplikované, ale někdy nezbytné. My však věříme, že máme pro Vás přípravky, díky kterým se budete moci zbavit tohoto nepraktického řešení. Používejte boty, které jsou vyrobeny z prodyšných materiálů. Pokud Vaše staré boty zapáchají, vyměňte je. Není nic horšího, než se poctivě starat o nohy jen do té doby, než si je nazujete do svých starých bot, kde je ráj bakterií a vše začíná na novo. Střídejte vaši obuv, aby boty mohly dobře vyschnout. Pokud trpíte na nadměrné pocení nohou, mějte k dispozici více bot. Dejte boty vyschnout na sluníčko.

 

Kdy navštívit pediatry?

Pokud se vaše nohy nadměrně potí, navštivte pediatra. Podle statistik, hledá odbornou nebo lékařskou péči méně než 40 procent lidí s nadměrným pocením nohou. Pediatr vám však může pomoci zvládnout tento nepříjemný a trapný stav. Lidé, kteří mluví o nadměrném pocení, mohou mít také obavy týkající se extrémního pocení jinde – například v podpaží, na dlaních nebo na obličeji nebo pokožce hlavy. Známe přípravky, které dokáží pomoci, nebo stav výrazně zlepšit.

 

Nadměrné pocení nohou – diagnóza a léčba

Nejčastěji je nadměrné pocení nohou a chodidel diagnostikováno na základě hlášení příznaků a fyzického vyšetření chodidel. Pediatr může také provést test pomocí škrobu a jódu, aby potvrdil diagnózu. Nejprve se roztok jodu aplikuje na spodní část chodidel. Po zaschnutí roztoku se na plochu posype kukuřičný škrob. Pokud je přítomno nadměrné pocení, ošetřená oblast se změní na tmavě modrou.

Možnosti léčby jsou přizpůsobeny vašim příznakům. Přímo na nohy lze aplikovat volně prodejné nebo na předpis specializované antiperspiranty. Botoxové injekce mohou dočasně ovládat nadměrné pocení nohou. (Účinek obvykle trvá asi šest až devět měsíců.), ale ve většině případů to není nutné podstupovat. Lze použít také perorální léky na předpis, často anticholinergika. Závažné případy zpocených nohou mohou být léčeny chirurgickým zákrokem zvaným sympatektomie, který přerušuje nervové signály, které tělu říkají, aby se nadměrně potily.

Prevence nadměrného pocení nohou

Dobrá, pravidelná a poctivá hygiena nohou může zabránit infekci nohou a následného zápachu, což jsou dva běžné vedlejší účinky zpocených nohou. Tato činnost Vám pomůže přibližně z 50%. Zbylých 50% budou muset, alespoň ze začátku obstarat specializované antiperspiranty. My jsme je dlouho hledali, odzkoušeli jsme mnoho přípravků a nakonec z dlouhodobého hlediska skončili u německé značky SweatStop.

 

Naše odzkoušené a prověřené doporučení:

Specializované antiperspiranty na nadměrné pocení nohou SweatStop jsou vyvinuty přímo na potřeby nohou. Řada konkurenčních přípravků nebere v potaz různou hustotu potních žláz a další specifika kůže. Kůže na nohou a dlaních má nejvíce potních žláz, vyžaduje tedy jiný přípravek, než takový, který je určen na podpaží. Řada přípravků prezentuje 1 přípravek vhodný na všechny partie těla, ale to nemusí být vhodné. Švýcarský výrobce značky SweatStop toto zohlednil ve svých produktech a usiloval o maximální účinnost v boji proti pocení.

I když boj s nadměrným pocením nohou může být zdlouhavý, SweatStop si zakládá na rychlých výsledcích. Pokud tedy jsou dodržovány požadované aplikační zásady a Vašim nohám se věnujete s patřičnou péči, představuje SweatStop vysokou úspěšnost na nadměrné pocení nohou, ale i dalších partií. My je sami používáme a můžeme je doporučit, jsme přesvědčeni, že pomohou Vám stejně jako nám – prohlédnout přípravky SweatStop v eshopu

 

Související článek:
Lidé trpící na nadměrné pocení nohou často také trpí na nadměrné pocení rukou.