Nadměrné pocení rukou

Nadměrné pocení rukou

Trápí Vás nadměrné pocení rukou? Bojíte se podat komukoliv ruku, protože víte, že vaše dlaně jsou mokré od potu? Stresujete se už jen na pouhé pomyšlení, že musíte někomu podat ruku? Jak z tohoto problému ven, či jak stav zlepšit?

Nadměrné pocení rukou, tedy takové, které nemůžeme kontrolovat, se nazývá palmární hyperhidróza. Tento nepříjemný zdravotní stav je extrémně stresující, trapný a dokáže výrazně srazit naše sebevědomí. Když jsou naše dlaně zpocené, velmi negativně to ovlivňuje náš společenský život, vzdělání a kariéru. Kluzké a vlhké dlaně nejsou příjemné nikomu, o tom netřeba diskutovat. Je prokázáno a publikováno, že palmární hyperhidróza (např. nadměrné pocení rukou) má nejvýznamnější negativní dopad na život pacientů s jakoukoli dermatologickou chorobou. K dispozici jsou léčebné postupy, či je na výběr několik možností, jak zlepšit stav zpocených dlaní.

nadměrné pocení rukou u muže

První obrannou linií proti zpoceným dlaním je antiperspirant. Dnes již máme na trhu poměrně slušný výběr antiperspirantů, které dokáží pomoci proti pocení. Avšak dokáží nás ochránit i v případě nadměrného pocení rukou? Bohužel řada výrobců a prodejců stále uvádí, že jejich antiperspirant je univerzální a na všechny partie těla. To je dosti zavádějící, jelikož počet potních žláz na dlaních a také na chodidlech je nejvíce. Univerzální antiperspiranty tak často v těchto partiích těla nedostačují, i když třeba na podpaží se nám mohou jevit, jako docela slušné.

 

Zvažujete řešit nadměrné pocení rukou Botoxem?

Další možností léčby na nadměrné pocení rukou je Botox (známý také jako onabotulinumtoxinA). Zkušený lékař může injikovat Botox do dlaní, aby se výrazně snížilo pocení. Účinky přetrvávají (přibližně 6 měsíců), ale injekce mohou být bolestivé. I když jsou dnes známi různé techniky aplikace Botoxu, tento proces je stále nepohodlný a bolestivý a je určitě potenciální nevýhodou u léčby palmární hyperhidrózy. Aplikace Botoxu musí být vždy prováděna zdravotnickým pracovníkem, který je speciálně vyškolen a který má zkušenosti.

nadměrné pocení na rukou na dlaních

Třetí obrannou linií na nadměrné pocení rukou jsou specializované antiperspiranty s vysokou intenzitou. Jedná se zpravidla o nejsilnější antiperspiranty, které dokáží přes noc vytvořit ochranou vrstvu a nepropouští pot v konkrétní aplikované oblasti. To je důvod, proč specializované antiperspiranty bývají zpravidla velmi silné. Jejich ochranná vrstva musí být natolik silná, že zvládne nápor potu a jelikož je na dlaních nejvíce potních žláz, je nutné pro zadržení pocení na dlaních používat jen ty nejsilnější antiperspiranty. 

 

Potřebuji na specializovaný antiperspirant na nadměrné pocení rukou lékařský předpis?

Specializovaný antiperspirant je neinvazivní, lokální (aplikovaný na konkrétní oblast pokožky) a bývají k zakoupení dnes již ve volném prodeji, není tedy nutný lékařský předpis. Možná jste už vyzkoušeli nejmenší formulace antiperspirantů, ale pravděpodobně Vám příliš nepomohly. Je proto nutné hledat specializované antiperspiranty na nadměrné pocení rukou, aby výsledek byl co nejlepší. V tomto směru Vám doporučujeme, abyste se ujistili, že používáte antiperspiranty k optimalizaci jejich účinnosti a co je také důležité, minimalizaci podráždění.

strach z podání rukou schůzky nadměrné pocení rukou co pomůže

Zkontrolujte proto, zdali:

správně aplikujete specializované antiperspiranty vždy na noc, než jdete spát

nanášíte spec. antiperspiranty jen na zcela suchou a nijak nepodrážděnou pokožku

nikdy nezabalujete a nezakrýváte ruce, pokud na nich jsou naneseny antiperspiranty

… to bývají totiž jisté způsoby, jak dráždit vaši pokožku.

Ve skutečnosti tedy hledáte produkty, které zachovají uživatelský komfort s kombinací účinnosti a šetrnosti. To nemusí být snadné, jelikož je na trhu již velký výběr nejrůznějších antiperspirantů. My sami jsme vyzkoušeli velkou řadu přípravků proti pocení a nakonec zůstali u německé značky SweatStop. Značka SweatStop má v tuto chvíli nejsilnější antiperspirant na nadměrné pocení rukou, který přináší přibližně 90% úspěšnost. To je docela úleva po těch všech letech naprosto mokrých dlaní.

Zatímco většina lidí zjistí, že antiperspiranty, injekce Botoxů, specializované antiperspiranty nebo jejich vlastní kombinace jsou dostačující pro zvládnutí nadměrného pocení rukou, existují ti, kteří hledají definitivnější postup. Pokud se méně invazivní léčba ukázala jako nedostatečná, lze endoskopickou hrudní sympatektomii (ETS) považovat za poslední možnost. S ETS je spojena významná rizika, zejména vedlejší účinek nazývaný kompenzační pocení (nevratné nadměrné pocení na velkých částech těla) a měl by být používán pouze v extrémních případech po důkladném vyzkoušení všech ostatních možností.

Možnosti léčby palmární hyperhidrózy (nadměrné pocení rukou) zatím nejsou 100% ideální, ale pokud usilujete o zlepšení tohoto stavu, abyste mohli relativně normálně fungovat, doporučujeme Vám určitě specializované antiperspiranty SweatStop ze všech řešení.

 

Související článek:
Lidé trpící na nadměrné pocení rukou často také trpí na nadměrné pocení nohou.