Extrémní pocení

Extrémní pocení

Co dělat, když nás postihne extrémní pocení? Pojem nadměrné pocení nebo hyperhidróza jsme slyšeli snad všichni. Ale jak pojmenovat pocení, kdy z nás pot doslova kape, kdy z nás kanou krůpěje potu po delší období, nebo kdy nás přepadnou tak velké krátkodobé návaly pocení, že se během nich nedá fungovat? Ač to není medicínský termín, v těchto případech jde o extrémní pocení. Extrémní pocení nás může trápit na kterémkoliv místě na těla. Častěji se však lokalizuje na ty části těla, kde jsou obecně aktivnější a hustší potní žlázy – chodidla, dlaně, záda, podpaží, hlava. Extrémní pocení může mít charakter opakujícího se krátkodobějšího pocení, které je velice intenzivní, následně odezní a posléze se opět vrací. Nebo může být permanentní, to je samozřejmě ten horší případ.

extrémní pocení u žen

Extrémní pocení, opravdová hrozba pro náš život

Pokud se potíme tak, že to ovlivňuje naše normální fungování, pak je nutnost řešení doslova na místě. Málokdo z nás je natolik psychicky odolný, aby extrémní pocení nezasahovalo do jeho života a nemělo negativní dopady. Naopak, je opravdovou hrozbou. U tohoto typu pocení se téměř vždy vyskytuje nebo vyvine také sociální izolace a strach ze společnosti, venkovního prostředí. Ano, riziko je zejména v psychické rovině, bohužel u tohoto typu se nejedná pouze o frázi. Lokální porušení termoregulačních funkcí je závažné a i když nám nemusí hrozit bezprostřední zdravotní problémy, lidská psychika je natolik křehký nástroj, že i menší výkyv může mít dopad na celý náš život.

Spouštění pocení je dáno nervovou soustavou. Pocením se tělo ochlazuje, pot ale není primárním způsobem, jak se tělo zbavuje škodlivin, což se často zaměňuje. Samozřejmě v případech vysoké toxikace organismu tělo využívá veškeré možné prostředky, aby se nežádoucích látek zbavilo. V těchto případech mohou být návaly potu spojeny s tímto faktorem. Není to však příliš časté. Daleko častější je za extrémním pocením zmíněný výkyv s dopadem na nervovou soustavu, hormonální změny v organismu, prodělaná operace, která ovlivnila fungování organismu apod. Pokud extrémní pocení zasahuje velkou část našeho těla nebo dokonce se takto potíme po celém těle, je bohužel velká pravděpodobnost, že jeho příčinou je nějaká nemoc. V takovém případě je naprosto klíčová spolupráce s lékaři a pokud jste tak již neučinili, rozhodně to neodkládejte.

jak na extrémní pocení

 

Pomůže mi na extrémní pocení antiperspirant?

Zatímco u běžnějších typů nadměrného pocení specializovaný antiperspirant pomůže téměř vždy, u extrémního pocení není odpověď tak snadná. Jde totiž o to, že aktivita potních žláz je v tomto případě tak vysoká, že řada antiperspirantů neobstojí. Kromě několika drobných výjimek fungují antiperspiranty na nadměrné pocení tak, že vytváří na povrchu pokožky, respektive na ústí potních žláz, ochrannou vrstvu, která posléze zabraňuje pocení. Kvalita a síla této vrstvy rozhoduje o tom, zda antiperspirant ochrání naše tělo před pocením či nikoliv.

 

Pokud je vytvořená ochranná vrstva příliš tenká, nebo antiperspirant obsahuje příliš málo aktivních látek, pot překoná bariéru a potom se potíte jako obvykle. U extrémního pocení je tak zcela klíčové sáhnout po těch naprosto nejsilnějších antiperspirantech na trhu. Ideální je pak stav, kdy na danou partii těla používáme antiperspirant, který je této části těla navíc přizpůsoben. Tedy například pokud máme neustále mokré ponožky, nebude úplně optimální řešit tuto situace univerzálním antiperspirant, ale lépe antiperspirantem určeným pro chodidla.

co na extrémní pocení

 

Intenzitu přípravků proti pocení a jejich srovnání uvádíme například zde: Porovnání antiperspirantů

Značka SweatStop disponuje nejširším výběrem antiperspirantů určených na nadměrné až extrémní pocení. Jedná se o antiperspiranty od běžných intenzit až po ty vůbec nejsilnější na trhu. Pokud zvolíte jinou značku, která zohledňuje výše uvedené faktory, pak i takové řešení můžeme s klidným svědomím doporučit. V každém případě doporučujeme sáhnout po řešení, které je přívětivé k pokožce. I když extrémní pocení vyžaduje velmi silné přípravky, i tak bychom měli dbát o zdraví a dobrou kondici svojí pokožky.

Výběr z antiperspirantů SweatStop na extrémní pocení:

extrémní pocení nohou

extrémní pocení rukou

extrémní pocení na těle

 

Co když antiperspirant nezabere?

Antiperspirant by měl být první volbou, protože znamená nejmenší zátěž pro organismus, zároveň se jedná o ekonomicky rozumné řešení. Řešení, které nevyžaduje žádné specifické schopnosti a znalosti. V individuálních případech se může stát, že ani antiperspirant nepomůže. Síla pocení může být tak velká, že ani nejvyšší přípustná intenzita zkrátka nestačí. Pokud je tou tak, pak nezbývá než problém s pocením řešit léky nebo operativně. Jedná se o krajní řešení, které by vždy mělo vycházet z konzultace s lékařem, nikoliv z vlastní iniciativy.

Podobné články:

Pocení zkušenosti a příběhy ze života

Nadměrné pocení