Svědění pokožky

Svědění pokožky

Pokud řešíme jakýkoliv problém zdravotního nebo estetického charakteru, vždy si v první řadě všímáme výsledku. Měli bychom však mít na paměti i to, jak reaguje naše tělo a zda zvolený prostředek je vhodný právě pro nás. Toto platí nejen pro kosmetiku, léčiva, ale i pro výběr antiperspirantu. U antiperspirantů se často setkáváme s dotazy, zda je normální, když způsobují pálení, podráždění nebo svědění pokožky. V následujících řádcích si řekneme, proč je komfort a zdraví naší pokožky důležité a doporučíme, jak bychom měli ke svědění pokožky a podobným projevům přistupovat.

 

Svědění pokožky signalizuje, že je něco špatně

Podrážděná pokožka se vyznačuje menšími či většími oblastmi, kde naše kůže červená, případně pálí a svědí. Může být výsledkem alergické reakce, může jít o následek toho, že na pokožku působí příliš „chemie“, může být způsobena také chybnou aplikací přípravků. Pokud se vyrážka či podráždění objevují bez zjevné příčiny, může to být příznak zdravotního problému.

V případě, že se negativní projevy jako již jmenované pálení, podráždění či svědění pokožky vyskytují příliš často, mohou vést k prohlubujícím se kožním problémům. Proto bychom se vždy měli snažit naší pokožce naslouchat a dbát o její optimální kondici.

svědění pokožky co s tím můžeme dělat

 

Svědění pokožky a pocení

Samotný pot z pohledu svědění a podráždění pokožky problematický není. Pot má totiž tendenci se odpařovat a na samotné pokožce příliš dlouho nezůstává. Proč tedy pot způsobuje svědění pokožky nebo její zčervenání? Pot je oblíbenou „potravou“ bakterií žijících na povrchu naší pokožky. Jakmile je potu příliš, bakterie jej začnou rozkládat a množit se. Výsledkem pak není jen zápach, ale právě to známé červenání pokožky, svědění a podráždění. Lidé trpící pocením, které převyšuje normální úroveň – nadměrné pocení – tyto problémy velmi dobře znají. Pro řešení problémů s pocením je třeba v ideálním případě sáhnout po kvalitním antiperspirantu, který pocení zastaví nebo omezí. Jak však vybrat správný antiperspirant?

svědění pokožky u mužů

 

Svědí pokožka po použití antiperspirantu?

Jednoduchá otázka, samotná odpověď tak snadná není, protože je třeba zvažovat několik rovin:

Typ pokožky

Intenzitu antiperspirantu

Složení antiperspirantu

Správnost provedení aplikace

Aplikované množství přípravku

Obecné doporučení zní, že pokožka by po aplikaci antiperspirantu svědit neměla a neměla by být podráždění. Pokud se tyto nepříjemné pocity vyskytují, pak by měly být jen velmi krátkodobé, jinak se nejedná o vhodný antiperspirant. Je třeba si uvědomit, že každý jsme unikátním jedincem a co jeden snáší dobře, jinému může způsobovat problémy.

Ale zpět k tomu, podle čeho a jak tedy antiperspirant vybrat, aby zabral a zároveň svědění pokožky nenastalo?

Ad typ pokožky)

Vždy bychom měli při výběru antiperspirantu sledovat, pro koho je určen a pro jaký typ pokožky. Speciálně pokud máme citlivou pokožky, měli bychom této informaci věnovat zvýšenou pozornost. Svoji vypovídající hodnotu mají také dermatologické atesty a další informace, které avizují, jaké působení na pokožku můžeme očekávat.

Ad intenzita antiperspirantu)

Antiperspiranty na nadměrné pocení jsou vesměs vysoké intenzity. Základem jsou povětšinou hlinité soli. Je to z toho důvodu, že jejich molekuly jsou schopny uzavřít potní žlázy a spolehlivě omezit pocení. Tento systém funguje desítky let a dodnes nebyl překonán. Antiperspiranty tzv. z drogerie mají intenzitu nižší a jsou vhodnější pro normální typ pocení.

Ad složení antiperspirantu)

Složení antiperspirantu hraje zásadní roli směrem k ochraně před podrážděním pokožky. Silné antiperspiranty mohou svědit nebo pálit, proto doporučujeme zjistit si, zda antiperspirant obsahuje látky, které pomáhají regeneraci a podporují zdraví pokožky (typickými příklady jsou např. aloe vera, panthenol). Pokud antiperspirant takové látky neobsahuje, roste riziko, že mohou po aplikaci nastat nepříjemné pocity.

Ad správnost provedení aplikace)

Tento bod má obrovský význam. Antiperspiranty na nadměrné pocení doslova vyžadují, aby člověk s nimi zacházel tak, že se jedná o velmi účinné přípravky. Nejedná se o deodoranty, které na sebe můžeme „šplíchat“ kdykoliv nás napadne a v jakémkoliv množství. Je to sice nadsazeno, ale v principu to tak je. Antiperspiranty na nadměrné pocení mají daný aplikační postup, který bychom měli dodržovat.

Ad aplikované množství přípravku)

U aplikovaného množství existuje naprosto jednoduchá zásada. Vždy je lepší dávat přípravku méně a postupně přidávat než naopak. Měli bychom sami vysledovat ihned po prvních aplikacích, jaká dávka přípravku nám vyhovuje a k další aplikaci přistupovat až v momentě, kdy se potíme, nebo zaznamenáváme zvýšenou potivost.

svědění pokožky u žen

 

Pokud již máte v obecných faktorech výběru správného antiperspirantu jasno, můžete pokračovat na porovnání antiperspirantů, kde tyto hlediska dále rozklíčováváme, případně přímo do eshopu, kde se prodávají antiperspiranty, které dbají o komfort pokožky – eshop pocení.

 

Související články:
Nejčastější příčiny svědění kůže – externí zdroj

Podráždění pokožky symptomy – externí zdroj v angličtině