Nadměrné pocení hlavy

Nadměrné pocení hlavy

Kraniofaciální hyperhidróza neboli nadměrné pocení hlavy. Málo se o něm hovoří, velmi složitě se na něj hledá pomoc a lidé trpící tímto problémem jsou vystaveni opravdu těžkému stavu. I když často nejde o nic zdraví nebezpečného, z psychologického hlediska se jedná o velmi závažný stav, který může ovlivnit naše fungování a pozici ve společnosti. V následujícím řádcích se Vám pokusíme objasnit jeho specifika a možnosti řešení.

Pokud znáte ten pocit stékajícího potu z hlavy, mokrého zátylku, oroseného čela nebo kapek potu v obličeji, jistě mi dáte za pravdu, že je těžké se s tím vyrovnat. Člověk si řekne, proč zrovna já?  Jestliže se Vás týká některý z uvedených stavů, je vysoká pravděpodobnost, že trpíte na nadměrné pocení hlavy.

nadměrné pocení hlavy a čela

 

Nadměrné pocení hlavy je možná tím vůbec nejhorším typem hyperhidrózy

Nadměrné pocení hlavy je poměrně častým typem pocení. Bývá velmi stresující a člověk jím trpící je často vystavován trapným situacím. Důkazem je například to, že i když se člověk potí více i v jiných částech těla, téměř vždy na otázku, kde mu pocení vadí nejvíce, odpoví, že na hlavě. Nadměrné pocení na hlavě a v obličeji nejsme schopni skrýt a je tak moc viditelné. Bohužel.

Věděli jste, že…nadměrné pocení hlavy postihuje všechny věkové skupiny a může začít v jakémkoliv věku?

Bez ohledu na to, zda trpíte na nadměrné pocení hlavy, nebo jakýkoliv podobný typ pocení, prvním krokem pro vyřešení stavu by měla být lékařská prohlídka. Ta totiž dokáže poměrně rychle vyloučit, zda je nadměrné pocení hlavy způsobeno zdravotním problémem, či je vedlejších efektem užívání léků apod. V těchto případech se jedná o sekundární hyperhidrózu, tedy stav vyvolaný nějakým podnětem. Pro klid duše je třeba vždy sekundární hyperhidrózu vyloučit, neboť pocit nejistoty může do celkového problému s pocením také vstupovat a ještě více jej zhoršovat.

silné nadměrné pocení hlavy

 

Příčinou nadměrného pocení hlavy nemusí být zdravotní stav

Naopak pokud se zjistí, že nadměrné pocení hlavy nemá přímou souvislost se zdravotním stavem nebo léky, pak se jedná o primární hyperhidrózu. Ta je samozřejmě projevy stejně nepříjemná, jako ta sekundární, ale výhodou je, že člověk se může soustředit pouze na problémy s přílišným pocením. Proto je primární hyperhidróza obvykle daleko snadněji řešitelná.

Věděli jste, že…pokud jsou naše hlava nebo obličej často vystaveny potu, hrozí nám riziko infekcí a dalších kožních problémů?

 

Nadměrné pocení hlavy, kde hledat pomoc?

Nadměrné pocení hlavy vyvolává rozpaky také proto, že není příliš možností, jak je řešit. Kdo na tento typ pocení trpěl, tak ví z vlastní zkušenosti, že řada přípravků nefunguje a vůbec nemá smysl zkoušet komerční přípravky z drogerie. V první fázi se doporučuje vyzkoušet specializované antiperspiranty proti nadměrnému pocení. Ty jsou na bázi hlinitých solí a dokáží s vysokou úspěšností omezit pocení. Většinou fungují tak, že na povrchu pokožky vytvoří ochrannou vrstvu, která posléze limituje potní žlázy a zabraňuje pocení v místech aplikace.

Komplikovaný výběr správného antiperspirantu na nadměrné pocení hlavy je zejména v tom, aby účinnost byla zároveň doplněna zdravím pokožky. Tedy antiperspirant by neměl způsobovat pálení nebo svědění, v oblasti obličeje a hlavy speciálně doporučujeme na toto pravidlo dbát.

co pomůže na nadměrné pocení hlavy

 

Teprve v případě, že silné lokální antiperspiranty neuspějí (např. pro to, že pocení je natolik silné, že pot překonává i silnou ochrannou vrstvu), pak je možné zvažovat chirurgické či injektážní úpravy potních žláz, případně léky na předpis, které dokáží pocení redukovat (bohužel často za cenu vedlejších účinků, proto se z dlouhodobého hlediska toto příliš nedoporučuje ani nevyužívá).
Máme nejlepší zkušenosti na nadměrné pocení hlavy s antiperspirantem SweatStop Forte (více o tomto přípravku zde: SweatStop Forte nadměrné pocení hlavy).

Jedná se o silný a specializovaný antiperspirant, který je šetrný k pokožce. Tento antiperspirant spadá do kategorie přípravků určených i pro velmi těžké případy nadměrného pocení hlavy. Dá se používat samostatně, nebo v případě potřeby vyššího účinku s emulzí proti pocení čela, která je vhodná i pro osoby s velmi citlivou pokožkou.