Nadměrné pocení celého těla

Nadměrné pocení celého těla

Kdy se jedná o nadměrné pocení celého těla a kdy je to na návštěvu lékaře? Všeobecně nadměrné pocení (hyperhidróza) neohrožuje život, ale ve většině lidských osudů zhoršuje kvalitu společenského života. Nemůžeme zkrátka volně bez obav fungovat tak, jak bychom chtěli. Pokud nás trápí pocení, jsme v tom většinou sami, protože se nikdo nechce svěřovat s tímto problémem.

Máme pocit, že je nadměrné pocení jen na nás a nikdo nám s tím nepomůže. Je to pravda tak napůl…

Jak můžete zjistit, zda se jedná o nadměrné pocení celého těla?

nadměrné pocení celého těla cvičení
Nikdo nemůže říci, kolik potu je „příliš mnoho“. Opravdu neexistuje žádný účinný a pohodlný způsob měření celkového množství potu. Řekněme si, že nadměrné pocení celého těla je definováno jako jakékoli množství pocení, které způsobuje nějaké problémy nebo trápení. Přesné příčiny nejsou zatím stále přesně známy, ale až 3 % lidí trpí na nadměrné pocení celého těla a v konečném důsledku bude procento populace mnohem vyšší, právě s ohledem, že o nadměrném pocení nechce nikdo mluvit.

 

Nadměrné pocení celého těla, jedná se o nemoc, nebo se zkrátka jen víc potím?

Nadměrné pocení celého těla obvykle začíná v adolescenci nebo mladé dospělosti. Pocení je nejhorší na dlaních, chodidlech nebo v podpaží. Vyskytuje se však také na hlavě a čelu, na zádech, břichu či záhybech těla. Pokud se potíme však na celém těle, tedy nejen na vybraných částech těla, v takovém případě se jedná už o nadměrné pocení celého těla a měli bychom pro jistotu navštívit lékaře či odborníka v oboru. Pokud je nadměrné pocení omezeno pouze na konkrétní oblasti těla, nazývá se to fokální hyperhidróza.

Většina lidí s fokální hyperhidrózou je jinak zcela zdravých. Studie naznačují, že nejsou nervóznější nebo lehce rozrušení než lidé, kteří se normálně potí. To je zajímavé, protože řadě lidí se „často“ naznačuje něco v tom smyslu, že za jejich nadměrným pocením bývá často stres či napětí. Lidé, kteří trpí na nadměrné pocení nebo na nadměrné pocení celého těla ale ví, že jejich pocení je často aktivní, i když jsou v klidu. Když potom čelí nějaké stresové situaci, jejich nadměrné pocení je potom „pouze“ o to vyšší.

jak na nadměrné pocení celého těla

Zároveň může nadměrné pocení (hyperhidróza) způsobit skutečné problémy. Většina lidí se cítí nesmírně v rozpacích kvůli nadměrnému pocení a není se co divit. Často hlásí frustrace nebo problémy k věcem, které většina lidí považuje za naprostou samozřejmost, mezi které patří např.:

Často se měnící oděv kvůli potu v podpaží
Vyvarování se potřesení rukou, nebo obejmutí
Chybí na společenských akcích kvůli obavám z pocení
Výzvy s osobními a romantickými vztahy
Obtížnost při psaní, protože pero klouže nebo pot nasákne na stránce

Ve skutečnosti více jak třetina lidí, kteří trpí na nadměrné pocení, nebo na nadměrné pocení celého těla popisuje jejich příznaky jako výrazně ovlivňující jejich kvalitu života.

 

Léčba hyperhidrózy může pomoci

Navzdory závažnému negativnímu dopadu, který má nadměrné pocení celého těla (nebo samotná hyperhidróza) na životy lidí, kteří ji trpí, většina lidí nikdy nehledá odbornou pomoc nebo léčbu. Obecně lidé s fokální hyperhidrózou žijí se svým problémem od doby, kdy byli mladí. Poté, co se naučili žít s nadměrným pocením, často nepoznají, že jejich problém je léčitelný či úspěšně řešitelný. To je hodně nešťastné, protože dnes jsou již k dispozici účinné léčby a řešení na nadměrné pocení celého těla. Ačkoli žádná léčba není dokonalá, léky a procedury proti hyperhidróze mohou výrazně pomoci mnoha lidem s tímto stavem.

Někteří lékaři primární péče nebo praktičtí lékaři znají počáteční léčbu fokální hyperhidrózy. Také dermatologové jsou obecně nejlepšími lékaři pro léčbu nadměrného pocení. Obvykle jsou obeznámeni s léčbou hyperhidrózy, zejména pokud samotné pocení je nadměrné.

nadměrné pocení celého těla fungování ve společnosti

 

Nadměrné pocení celého těla se nazývá generalizovaná hyperhidróza.

Často ji způsobují např. nemoci, infekce, hormonální problémy, rakovina i nervové problémy. Nadměrné pocení celého těla se často vyskytuje během spánku (tzv. noční pocení). Každý, kdo trpí na nadměrné pocení celého těla, by měl co nejdříve navštívit lékaře a nepodcenit tento stav, především být odvážný a nebát se zeptat svého lékaře či odborníka. Oni se s těmito případy setkávají denně. Oproti tomu fokální hyperhidróza není lékařsky vážná. Jiné formy nadměrného pocení však mohou signalizovat základní zdravotní problémy.

„Každý, kdo se potil po celém těle, by měl co nejdříve navštívit lékaře.“

Co je tedy dobré vědět?

Je tedy opravdu důležité zjistit, zdali se nadměrně potíte jen na vybraných částech těla (např. dlaně, chodidla, záda, čelo, podpaží apod.) nebo se potíte opravdu na celém těle. Často si lidé myslí, že se potí na celém těle, ale ve skutečnosti se jedná jen o kombinaci pocení na více částech těla. Např. dlaně a chodidla. Nebo podpaží, břicho a záda. V takových případech se jedná o lokalizované pocení a na tyto případy známe účinné řešení. V drtivé většině případů uspokojivě pomohou či výrazně zlepší stav specializované antiperspiranty. My jsme hledali takové, které budou maximálně účinné a také šetrné k pokožce. Dlouho jsme testovali a hledali, až jsme našli švýcarskou značku SweatStop.

Jedná se o specializované antiperspiranty na nadměrné pocení, rozdělené na jednotlivé partie těla. Výrobce disponuje až 16 antiperspiranty a to s různými intenzitami. Věříme, že si tak vybere úplně každý. Samotný antiperspirant pak funguje tak, že přes noc vytvoří po aplikaci na pokožce ochranou vrstvu, která Vás následně chrání proti průniku viditelného pocení.

Pokud Vás zaujaly specializované antiperspiranty německé značky SweatStop a hledáte účinné řešení na nadměrné pocení, můžete si prohlédnout produkty na stránce eshopu zde.